Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vážení sousedé – chataři z Kobylnice!

                                                           

 Co vedlo několik lidí z asi 200 chat na Kobylnici k této akci? 

 

1.      200 chat na několika hektarech produkuje značnou koncentraci odpadních vod a fekálií.

2.      Produkce se stále zvyšuje (modernizace chat, koupelny, vyšší náročnost na hygienu, mycí a prací prostředky – dříve stačil kousek mýdla, pronajímání chat ,léky v moči atd.)

3.      Mnohé studny mají dnes kojeneckou vodu! Je otázka, kdy znečištění pronikne tak hluboko, že jej budeme čerpat zpět ze studen. (Ještě 20 let po zákazu používání DDT jeho koncentrace ve světových oceánech stoupala.)

4.      Řada chat má ještě jímku na fekálie s trativodem. Jiné mají nádrže, které se vyvážejí, avšak mnohé jsou popraskané a prosakují. Jiné hned při vybudování byly upraveny tak, že bylo majzlíkem proraženo dno.

5.      To bylo kvůli ušetření za vyvážení. Byly časy, že vyvezení stálo 200,- až 300,- Kč, dnes je běžná cena na Kobylnici 800,-Kč.V okolí Lipna jsou už běžné ceny 1200,-Kč i více. Co až pan Sojka nebude mít VS a někdo koupí nový fekální vůz? Za pár let můžeme platit 2000,- či 3000,- Kč za vyvezení nádrže.

6.      Před časem byla zahájena akce ze strany správních orgánů a několik chat bylo kontrolováno, jak je nakládáno s odpadními vodami. Mám informace, že tyto akce budou znovu zahájeny a to přísněji. Při podobných akcích je dnes používáno i značených látek, které přidají do odpadu a ty při prosaku jsou detegovány z níže odebraných vzorků. Pokuty při těchto nákladných akcích jsou obrovské. Může být i radikálně změněna legislativa, (kdyby někdo před 10 či 20 lety říkal, že horolezci dobývající Mont Everest, či mnohé další známé vrcholy světa, si budou muset nést nádoby na exkrementy, považovali by to všichni přinejmenším za kuriozní. Dnes, až když je po návratu předloží ke kontrole, dostanou vrácenu finanční zálohu.)

7.      Může se stát, že budou naplněny kapacity čističky, přečerpávačky, či něčeho a bude problematické se připojit. Také až bude příští rok elektřina v zemi, bude daleko nákladnější odpad budovat.

 

Je tedy řada signálů, že když propásneme dobu, mohlo by se stát, že i když budeme chtít všichni a budeme ochotni dát dvojnásobek, nemuselo by to být možné.

 

V současnosti je odhad cca 1 300 000,-Kč pro 33 chat, což je asi 40 000,-Kč na jednoho bez přípojky. Čím více nás bude, tím budou náklady pro každého nižší. Ten, kdo se nepřidá v této fázi, měl by mít možnost připojit se i později – chceme přece čisté prostředí a vodu. Měl by však zaplatit více – např. podíl + inflaci + 30%. Peníze se použijí buď na správu sítě či na úhradu části stočného pro členy – majitele.

 

Toto není ničí kšeft, ani povinnost, kdo pro tuto akci něco dělá, dělá to pro sebe i pro ostatní.

Proto si uvědomte, že každá drobnost, kterou kdokoli udělá, je pro úspěch akce důležitá!